Kui Marju Randmer-Nellis (27) tuppa astub, on hämar ruum hetkega päikest täis. Kindlasti ei jää Marjuga kohtumisel märkamata tema kuldpruunid kiharad ega sinepikollane jakk, aga eelkõige tema särav isik: ta lausa kiirgab positiivset energiat (kuigi ise väidab end olevat introvert).
Kui küsida, mis talle California-elu juures kõige rohkem meeldib, vastab Marju pikemalt mõtlemata: “Päike!”. Ja seejärel loetleb veel terve rea mõnusaid asju: uued tööalased võimalused, palju värskeid tooraineid, palju söögikohti, toidufestivale, turge…
Ühesõnaga, Marju töö on seotud toiduga: ta on toidufotograaf ja -blogija. “Ausalt öelda ma ei saagi selle öelda selle kohta töö, sest mulle lihtsalt väga meeldib see valdkond,” sõnab ta rõõmsalt õhates.
Töö kui kirg
Klassikalises mõttes üheksast viieni kontoritööd ei ole Eesti suvepealinnast Pärnust pärit Marju teinud juba neli aastat. Tallinna ülikoolis referent-toimetaja elukutse omandanud ja varem ka “kasside ja koerte Facebook’iks” nimetatud suhtlusportaalis United Dogs and Cats töötanud Marju lahkus 2010. aastal töölt sotsiaalmeediaagentuuris Social Fox Media ja otsustas mõneks ajaks aja maha võtta. Elu üle järele mõtiskledes hakkas ta vaikselt blogi pidama.
Esialgu kirjutas ta oma veebilehel “Tassike elu topelt koorega” käepärastest nippidest kodukujunduses ja aianduses, kuid üsna peagi keskendus lihtsate ja maitsvate retseptide vahendamisele, mida täiendas isuäratavate fotodega. Olles juba varemgi spordifotograafist vanaisalt päranduseks saadud vana Canoni kaameraga veidi mänginud, avastas ta oma blogi pidades ja fotograafiakursustel käies oma tõelise kire: toidufotograafia.
Tänu oma oma skandivaavialikult heleda ja helge kujunduse ja sisuga blogile saavutas Marju alias Tassike Eesti toidumaastikul kiirelt tuntuse. Teda paluti tegema kaastööd mitmetele ajakirjadele ja kokaraamatute autorid kutsusid enda retsepte üles pildistama. Tema pildid ja retseptid on ilmunud ajakirjades “Oma Maitse”, “Toit&Trend”, “Minu Aed” ja “Hooaeg” ning raamatus “Kulinaarsete kroonikute kokaraamat” (2011). Hiljem on ta fotograafina teinud kaastööd tervele reale raamatutele: “Tamme talu ürdiaias” (2012), “Toidud ainult taimedest. Retsepte ja tarkusi vegan-toidust” (2012), “Head Briti pubiroad ja millist õlut nende kõrvale juua” (2012), “Nii meil jõulud tuppa toodi” (2012), “Magus kiusatus. Lihtsad koogid, millele on raske vastu panna” (2012), “Magustoitudega ümber maailma. Lihtsaid hõrgutisi 80 riigist” (2013), “Kingitused köögist” (2013), “Koduköögi kuldvara. Leivast kuni jäätiseni” (2013), “Kirss tordil” (2013), “Kolme sõsara hõrgutised” (2013). Ja tänavu sügisel peaks ilmavalgust nägema veel üks raamat, Angeelika Kangiga kahasse tehtud ”Ahjusoe”.
Uued väljakutsed Californias
Paar aastat tagasi esimest korda Californiasse sattudes rabas Marjut eelkõige kohalik võimas loodus. Ka siin nägi ta seoseid köögimaailmaga: “Mind jahmatasid võimsad rosmariini- ja tüümianihekid, kandilisteks pügatud ja nii hästi lõhnavad!”
Pärast Eestis veedetud kolme imelist suvekuud sel sügisel Californiasse naastes tundis ta, et on jõudnud koju. Erinevalt eelmistest kordadest ootas teda ees oma korter ning palju tuttavaid. Marju abikaasa Elar töötab müügitarkvarafirmas Pipedrive arendajana. Nad ei mõelnud kaua, kui Elarile tehti möödunud aastal ettepanek töötada ettevõtte California kontoris. Äsja abiellunud paar oli mõnda aega proovinud elu Saaremaal Elari vanemate talus, ja selle kogemuse põhjal ei tundunud idee pakkida oma kompsud veelkord kokku, et kolida üle ookeani Californiasse, sugugi hullumeelne. Aga eks iga algus ole uues keskkonnas raske, kui kõik kohad on võõrad ja sõbrad-sugulased jäänud maha tuhandete kilomeetrite taha. Samas oli muidugi ka väga põnev ja uuteks väljakutseteks on Marju alati valmis. “Ma ei ole midagi suurt pooleli jätnud, vaid see on loomulik üleminek,” võtab ta uute alguste teema kokku.
“Toidufotograafi amet on siin palju tõsiseltvõetavam,” seletab Marju. “Eestis ma pole ise kunagi pidanud ennast kusagil müüma, kõik tööd on ise tulnud minu juurde. Siin on kõik täpselt vastupidi, pead ennast väga palju tõestama, et keegi sind üldse jutule võtaks.” Tal on juba koos nimekiri mainekatest toidufotograafidest, kellega ta üksteise järel üritab kontakti luua ehk kohalikus kõnepruugis networkida.
Selle kõige juures ei ole tal mõtteski end Eestist kuidagi lahti rebida, vastupidi. Oma retseptides on ta ikka Eesti-päraselt lihtne ja maalähedane ning oma olustikukirjeldustes üritab leida erinevuste kõrval paralleele Eesti ja California elustiilide vahel. Sestap on ka igati sümboolne, et Marju jagab nüüdsest igal nädalal Eesti by the Bay veebilehel oma hõrgutavaid retsepte San Francisco Bay Area eestlastega.